همه چیز در رابطه با دانشکده دندانپزشکی مولداوی

دوستان گرامی؛

بالاخره اطلاعاتم در رابطه با این دانشگاه دندانپزشکی مولداوی کامل شد. من با دکتر جوزف صحبت کردم و جای ده نفر رو به عبارتی رزرو کردم. برای اقدام برای این ده جا، لطفا هر چه سریعتر مدارکتون رو که این زیر اشاره کردم به این ایمیل که وابسته به موسسه تحقیقاتی من هست بفرستین:

manager@fusiondentalresearch.com

در این مرحله کپی یا اسکن مدارک کافی هست و حتی نیاز به کپی رنگی نیست (لطفا سعی کنین همه مدارکتون رو در یک ایمیل بفرستین). بعدا که قبول شدین، زمانی که رفتین مولداوی باید اصل مدارک رو همراه داشته باشین. هزینه ثبت نام اولیه صد و پنجاه دلاره که فعلا نگرانش نباشین. این مدارک رو بنا شد من برای دکتر جوزف بفرستم تا بررسی مقدماتی بشه و بعد کسانی که مدارکشون کامل بود و مورد تایید دانشکده قرار گرفتند، دعوتنامه از دانشکده مولداوی دریافت خواهند کرد. برای این کار یکی از منشیهای مطب رو مامور کردم که در طی این چند روز آینده، در خدمت این پروژه باشه. بعد از قبولی، یک امتحان عملی و تئوری هست که ظرف یک یا دو ماه آینده در کالیفرنیا برگزار خواهد شد. امتحان تئوریش که معلومات عمومی دندانپزشکی هست و عملیش شبیه امتحانات بنچ هست (تراش مدل). البته درخواست دادم که برای دوستان دارای رزومه قابل قبول، این امتحان عملی رو فرمالیته کنند یا معاف کنند (ان شالله 🙂!). طبق گفته دکتر جوزف، بدلیل کمبود وقت، اولویت با کسانی هست که مشکل ویزای آمریکا و مولداوی ندارند یا به عبارتی گرین کارت یا سیتیزن هستند (برای ایرانیها مساله گرفتن ویزای مولداوی هم مطرحه)، کسانی که امتحان بورد قسمت اول رو دادند و کسانی که نیاز به وام برای پشت سر گذاشتن دوره ندارند. 

توی مدارک عنوان شده، چند مورد کلیدی هست، یکی ارزشیابی ای سی ای، یکی گواهی عدم سوء پیشینه. توضیحات داخل [ ] رو من خودم اضافه کردم:

1. The notarized copy of Graduate Diploma of Dentist (DDS, DMD), endorsed with an apostil of the Ministry of Justice (Education) of the applicant’s country [For Applicants interested in receiving California License, Highschool Diploma and dental school Diploma and grade card need to be evaluated by ECE (www.ece.org);

2. Notarized and apostiled copy of Birth Certificate;

3. The notarized copy of the last page of the National passport. Passport must be valid for a period not less than one year from the program start date;

4. Criminal Background check by a governmental agency of the applicant’s country of residency [This one is very important] ;

5. A recent bank statement proving the sufficient funds (at least $50000 per year);

6- Medical certificate confirming that the applicant does not suffer from any diseases that may endanger public health;

7- Passport size picture with white background;

8- Three Letters of Recommendation (all letters of recommendation need to be originals on letterhead, in English or English translation)

9- Resume of the applicant indicating past work history and contact information.

10- Personal statement

با آرزوی موفقیت برای تک تک شما.

توضیحات تکمیلی:

دوستان عزیز؛
موقعیتی پیش آمده که شاید بدرد حال تعدادی از شما بخوره. بواسطه داشتن این گروه، یکی از اعضای هیآت امنای دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ایالتی مولداوی با من تماس گرفت و به من اطلاع داد که این دانشکده دندانپزشکی به تازگی توسط بورد ایالتی کالیفرنیا مورد تایید قرار گرفته و فارغ التحصیلان اون میتونن بعد از فارغ التحصیلی پروانه کار در ایالت کالیفرنیا رو دریافت کنند!
از اونجا که خبر عجیب بود، چند روزی طول کشید تا از بابت صحت و سقم این خبر اطمینان پیدا کنم. قضیه درسته و اتفاقا برای دوره امسالشون که اول جولای 2017 شروع میشه، به من اعلام کردند که 10 تا جای خالی دارند. کسانی میتونند برای این دوره اقدام کنند که دندانپزشک باشند و مدارکشون توسط ای سی ای ارزشیابی شده باشه. یک امتحان ورودی داره که مشکل نیست و تافل هم نمیخواد ولی تسلط به زبان انگلیسی رو لحاظ میکنند. طول دوره 16 ماه هست!! و هزینه اون صد هزار دلار برای این 16 ماه. هزینه زندگی در مولداوی حدود ماهی 1000 دلار میشه و خوابگاه و این برنامه ها هم دارند که در اختیار قرار بدند. اگر مایل به استفاده از این موقعیت هستین، به من پیغام بدین تا من بتونم شما رو با ایشون مرتبط کنم. صفحه تبلیغاتی این دوره اینجاست:
www.umusa.org
این هم عنوان دانشکده مربوطه در بورد کالیفرنیا:
http://www.dbc.ca.gov/applicants/dds/become_licensed.shtml
نکات منفی که به ذهن من میرسه در این باره، فقط این هست که برای هزینه این دوره وام نمیتونین بگیرین و باید اون رو از جیب پرداخت کنین فعلا. مورد بعدی مربوط به این هست که بورد هر چند سال یک بار، اکردیتیشن دوره های مختلف رو بررسی میکنه. این دوره سال 2018 زمان بررسی مجددش هست (2016 تایید شده و اولین سری بعد از دو سال و بعد از اون در فاصله های طولانی تر مورد ارزشیابی قرار میگیرند). کسایی که برای این دوره تکمیلی 16 ماهه وارد این دانشگاه میشن، صد درصد مدرکشون برای کالیفرنیا معتبر هست. ولی دوره های بعدی منوط به تایید مجدد دوره هستند. تصویری که این آقا از دانشکده به من نشون داد، خیلی مدرن و درست و حسابی بود. جالبه که بدونین دانشگاه مولدوا، قدمت 70 ساله داره. همین گروه از اساتید در مکزیک هم دانشکده دندانپزشکی دارند که الان سالهاست دارند دانشجو تربیت میکنند که در کالیفرنیا هم کار میکنند. ظاهرا محدودیت کار در کالیفرنیا پنج سال بیشتر نیست و بعد از اون در بسیاری از ایالتها اجازه کار رو هم دریافت میکنند.
خلاصه کلام اینکه موقعیتی پدید آمده که شاید گره از کار بعضی از شما باز کنه. اگر متقاضی ورود به دوره جولای 2017 بودین و میتونین در مدت زمان این یکی دو ماه آینده مدارکتون رو جفت و جور کنین، لطفا مدارکتون رو به آدرس manager@fusiondentalresearch.com ارسال کنین.